
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 80 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 250 V |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 3.96 mm |
| REACH SVHC | Unknown |
| Contact Plating | Tin |
| Lead Length | 4.37 mm |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 3.96 mm |
| Current Rating | 7 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Number of Circuits | 11 |
| Orientation | Right Angle, Vertical |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 11 months ago) |
| Gender | Pin (Male) |
| Number of Contacts | 11 |
| Connector Type | Header, Breakaway |
| Number of Positions | 11 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Polyester |
| Contact Resistance | 10 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Housing Color | Black |
| glow wire compliant | Non-compliant |
| Contact Gender | Male |
| Mating Post Length | 11.43 mm |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 11 months ago) |
| Country of Origin | US |
| Termination Post Length | 4.37 mm |
Stock: 36
Distributors
pcbx
Unit Price$0.96350
Ext.Price$0.96350
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.96350 | $0.96350 |
| 10 | $0.89511 | $8.95110 |
| 25 | $0.87630 | $21.90750 |
| 50 | $0.85151 | $42.57550 |
| 100 | $0.65060 | $65.06000 |
| 300 | $0.58734 | $176.20200 |
