

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 7.77 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 80 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 14.73 mm |
| Material | Polyester |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 250 V |
| Depth | 10.01 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass, Tin |
| Pitch | 3.96 mm |
| Current Rating | 7 A |
| Max Current Rating | 7 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Approvals | CSA, TUV, UL |
| Number of Circuits | 2 |
| Orientation | Vertical |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 11 months ago) |
| Color | Natural |
| Gender | Pin (Male) |
| Number of Contacts | 2 |
| Number of Poles | 2 |
| Number of Lines | 1 |
| Connector Type | Header |
| Number of Positions | 2 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Polyester |
| Contact Resistance | 6 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Housing Color | Natural |
| Plating | Tin |
| glow wire compliant | Non-compliant |
| Contact Gender | Male |
| Mating Post Length | 11.43 mm |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 11 months ago) |
| Country of Origin | US |
| Termination Post Length | 3.56 mm |
Stock: 16487
Distributors
pcbx
Unit Price$0.15047
Ext.Price$0.15047
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.15047 | $0.15047 |
| 10 | $0.12995 | $1.29950 |
| 50 | $0.11546 | $5.77300 |
| 100 | $0.10259 | $10.25900 |
| 500 | $0.09366 | $46.83000 |
| 1000 | $0.08550 | $85.50000 |
| 3000 | $0.08210 | $246.30000 |
| 5000 | $0.07883 | $394.15000 |
