

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Length | 11.73 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 80 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 14.73 mm |
| Material | Polyester |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 250 V |
| Depth | 10.01 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 3.96 mm |
| Insulation Resistance | 50 GΩ |
| REACH SVHC | Unknown |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass, Tin |
| Pitch | 3.96 mm |
| Current Rating | 7 A |
| Max Current Rating | 7 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Approvals | CSA, UL |
| Number of Circuits | 3 |
| Orientation | Right Angle, Vertical |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 11 months ago) |
| Color | Natural |
| Gender | Pin (Male) |
| Number of Contacts | 3 |
| Number of Poles | 3 |
| Number of Lines | 1 |
| Connector Type | Header |
| Number of Positions | 3 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Polyester |
| Contact Resistance | 6 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Housing Color | Natural |
| Plating | Tin |
| glow wire compliant | Non-compliant |
| Contact Gender | Male |
| Mating Post Length | 11.43 mm |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 11 months ago) |
| Country of Origin | US |
| Termination Post Length | 3.56 mm |
Stock: 14178
Distributors
pcbx
Unit Price$0.18124
Ext.Price$0.18124
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.18124 | $0.18124 |
| 10 | $0.15389 | $1.53890 |
| 50 | $0.13327 | $6.66350 |
| 100 | $0.11541 | $11.54100 |
| 500 | $0.10323 | $51.61500 |
| 1000 | $0.09233 | $92.33000 |
| 3000 | $0.09029 | $270.87000 |
| 5000 | $0.08830 | $441.50000 |
| 10000 | $0.08635 | $863.50000 |
