
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Length | 27.58 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 80 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 14.73 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 250 V |
| Depth | 10.01 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 3.96 mm |
| Insulation Resistance | 50 GΩ |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 3.96 mm |
| Current Rating | 7 A |
| Max Current Rating | 7 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Approvals | CSA, UL |
| Number of Circuits | 7 |
| Orientation | Vertical |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 11 months ago) |
| Color | White |
| Gender | Pin (Male) |
| Number of Contacts | 7 |
| Connector Type | Header |
| Number of Positions | 7 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Polyester |
| Contact Resistance | 6 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Housing Color | Natural |
| Plating | Tin |
| glow wire compliant | Non-compliant |
| Mating Post Length | 11.43 mm |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 11 months ago) |
| Country of Origin | US |
| Termination Post Length | 3.56 mm |
Stock: 3662
Distributors
pcbx
Unit Price$0.29410
Ext.Price$0.29410
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.29410 | $0.29410 |
| 10 | $0.26332 | $2.63320 |
| 25 | $0.25563 | $6.39075 |
| 50 | $0.23883 | $11.94150 |
| 100 | $0.22314 | $22.31400 |
| 300 | $0.20262 | $60.78600 |
| 500 | $0.19467 | $97.33500 |
| 1000 | $0.18703 | $187.03000 |
| 3000 | $0.17969 | $539.07000 |
| 5000 | $0.17264 | $863.20000 |
| 10000 | $0.16586 | $1658.60000 |
