

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Length | 31.55 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 80 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Number of Pins | 6 |
| Height | 10.01 mm |
| Material | Polyester |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 250 V |
| Depth | 20.14 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 3.96 mm |
| Insulation Resistance | 50 GΩ |
| REACH SVHC | Unknown |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 3.96 mm |
| Current Rating | 7 A |
| Max Current Rating | 7 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Number of Circuits | 6 |
| Orientation | Right Angle |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 11 months ago) |
| Color | Natural |
| Gender | Pin (Male) |
| Number of Contacts | 6 |
| Connector Type | Header |
| Number of Positions | 6 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Polyester |
| Contact Resistance | 10 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Housing Color | Natural |
| Plating | Tin |
| glow wire compliant | Non-compliant |
| Mating Post Length | 11.43 mm |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 11 months ago) |
| Country of Origin | US |
| Termination Post Length | 3.96 mm |
Stock: 3568
Distributors
pcbx
Unit Price$0.36933
Ext.Price$0.36933
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.36933 | $0.36933 |
| 10 | $0.33257 | $3.32570 |
| 25 | $0.30521 | $7.63025 |
| 50 | $0.29210 | $14.60500 |
| 100 | $0.27956 | $27.95600 |
| 300 | $0.26130 | $78.39000 |
| 500 | $0.24423 | $122.11500 |
| 1000 | $0.22827 | $228.27000 |
| 3000 | $0.21968 | $659.04000 |
| 5000 | $0.21142 | $1057.10000 |
| 10000 | $0.20347 | $2034.70000 |
