
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 75 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 250 V |
| Lead Free | Contains Lead |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 3.96 mm |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 3.96 mm |
| Current Rating | 7 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Number of Circuits | 12 |
| Orientation | Right Angle |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 11 months ago) |
| Color | Natural |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 12 |
| Connector Type | Male Pin |
| Number of Positions | 12 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Polyester |
| Fastening Type | Friction |
| Contact Resistance | 10 mΩ |
| Housing Color | Natural |
| glow wire compliant | Non-compliant |
| Contact Mating Length | 11.43 mm |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 11 months ago) |
| Country of Origin | US |
| Mating Post Length | 11.43 mm |
| Termination Post Length | 3.96 mm |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
