
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 15.7 mm |
| Termination | Solder, Through Hole |
| Max Operating Temperature | 75 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Height | 14.73 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 250 V |
| Depth | 10.01 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Contact Plating | Tin, Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 3.96 mm |
| Current Rating | 7 A |
| Max Current Rating | 7 A |
| Number of Circuits | 4 |
| Orientation | Vertical |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 11 months ago) |
| Color | Natural |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 4 |
| Connector Type | Male Pin |
| Number of Positions | 4 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Polyester |
| Fastening Type | Friction |
| Max Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Housing Color | White |
| Plating | Tin |
| Contact Mating Length | 11.43 mm |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 11 months ago) |
| Country of Origin | PR |
Stock: 3215
Distributors
pcbx
Unit Price$0.70104
Ext.Price$0.70104
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.70104 | $0.70104 |
| 10 | $0.59589 | $5.95890 |
| 25 | $0.50441 | $12.61025 |
| 50 | $0.49928 | $24.96400 |
| 100 | $0.42490 | $42.49000 |
| 300 | $0.40017 | $120.05100 |
| 500 | $0.37688 | $188.44000 |
| 1000 | $0.35494 | $354.94000 |
| 3000 | $0.33427 | $1002.81000 |
