
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 6.2 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 25 mA |
| Forward Voltage | 2 V |
| Color | Red |
| Illumination Color | Hyper Red |
| Lens Style | Clear, Dome |
| Luminous Intensity | 320 mcd |
| Number of LEDs | 1 |
| Viewing Angle | 40 ° |
| Lens Transparency | Clear |
| Lens Color | Red |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 624 nm |
| Test Current | 20 mA |
Stock: 810
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08774
Ext.Price$0.08774
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08774 | $0.08774 |
| 10 | $0.04387 | $0.43870 |
| 50 | $0.03908 | $1.95400 |
| 100 | $0.03482 | $3.48200 |
| 500 | $0.03042 | $15.21000 |
| 1000 | $0.02658 | $26.58000 |
| 3000 | $0.02521 | $75.63000 |
| 5000 | $0.02391 | $119.55000 |
| 10000 | $0.02244 | $224.40000 |
