
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Length | 39.47 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 75 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Number of Pins | 10 |
| Height | 14.73 mm |
| Material | Polyester |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 250 V |
| Depth | 10.01 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 3.96 mm |
| Insulation Resistance | 50 GΩ |
| REACH SVHC | Unknown |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 3.96 mm |
| Current Rating | 7 A |
| Max Current Rating | 7 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Number of Circuits | 10 |
| Orientation | Vertical |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 8 months ago) |
| Color | Natural |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 10 |
| Connector Type | Header |
| Number of Positions | 10 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Polyester |
| Contact Resistance | 6 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Housing Color | Natural |
| glow wire compliant | Non-compliant |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 8 months ago) |
| Country of Origin | US |
Stock: 161
Distributors
pcbx
Unit Price$0.63965
Ext.Price$0.63965
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.63965 | $0.63965 |
| 10 | $0.51859 | $5.18590 |
| 25 | $0.48542 | $12.13550 |
| 50 | $0.45437 | $22.71850 |
| 100 | $0.42531 | $42.53100 |
| 300 | $0.39811 | $119.43300 |
| 500 | $0.37265 | $186.32500 |
| 1000 | $0.34881 | $348.81000 |
