| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 25 mA |
| Forward Voltage | 3.3 V |
| Color | Green |
| Illumination Color | Brilliant Green |
| Lens Style | Clear, Rectangular |
| Number of LEDs | 1 |
| Viewing Angle | 130 ° |
| Lens Transparency | Water Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 520 nm to 535 nm |
Stock: 3
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06182
Ext.Price$0.06182
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06182 | $0.06182 |
| 10 | $0.06134 | $0.61340 |
| 50 | $0.06086 | $3.04300 |
| 100 | $0.06050 | $6.05000 |
| 500 | $0.06014 | $30.07000 |
