| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Packaging | Bulk |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 25 mA |
| Forward Voltage | 1.75 V to 2.35 V |
| Max Power Dissipation | 60 mW |
| Color | Red |
| Illumination Color | Brilliant Red |
| Lens Style | Clear, Rectangular |
| Number of LEDs | 1 |
| Viewing Angle | 130 ° |
| Lens Transparency | Water Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 617.5 nm to 633.5 nm |
| Reverse Voltage | 5 V |
Stock: 1953
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06124
Ext.Price$0.06124
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06124 | $0.06124 |
| 10 | $0.03062 | $0.30620 |
| 50 | $0.02739 | $1.36950 |
| 100 | $0.02450 | $2.45000 |
| 500 | $0.02192 | $10.96000 |
| 1000 | $0.01961 | $19.61000 |
| 3000 | $0.01754 | $52.62000 |
| 5000 | $0.01584 | $79.20000 |
| 10000 | $0.01431 | $143.10000 |
