| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 25 mA |
| Forward Voltage | 1.75 V to 2.35 V |
| Illumination Color | Brilliant Yellow |
| Lens Style | Clear, Rectangular |
| Lens Transparency | Water Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 585.5 nm to 591.5 nm |
Stock: 6674
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06106
Ext.Price$0.06106
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06106 | $0.06106 |
| 10 | $0.03053 | $0.30530 |
| 50 | $0.02720 | $1.36000 |
| 100 | $0.02424 | $2.42400 |
| 500 | $0.02160 | $10.80000 |
| 1000 | $0.01925 | $19.25000 |
| 3000 | $0.01715 | $51.45000 |
| 5000 | $0.01545 | $77.25000 |
| 10000 | $0.01392 | $139.20000 |
