
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 1.7 mm |
| Width | 1.1 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 600 µm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 25 mA |
| Forward Voltage | 2 V |
| Color | Red |
| Illumination Color | Brilliant Red |
| Lens Style | Clear, Rectangular |
| Luminous Intensity | 57 mcd |
| Number of LEDs | 1 |
| Viewing Angle | 130 ° |
| Lens Transparency | Water Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 624 nm |
| Test Current | 20 mA |
Stock: 10506
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08332
Ext.Price$0.08332
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08332 | $0.08332 |
| 10 | $0.04166 | $0.41660 |
| 50 | $0.03701 | $1.85050 |
| 100 | $0.03288 | $3.28800 |
| 500 | $0.03001 | $15.00500 |
| 1000 | $0.02739 | $27.39000 |
| 3000 | $0.02499 | $74.97000 |
| 5000 | $0.02078 | $103.90000 |
