

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 2.5 mm |
| Width | 2 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 1.4 mm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 2 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Number of Elements | 1 |
| Forward Current | 25 mA |
| Forward Voltage | 2 V |
| Color | Yellow |
| Illumination Color | Super Yellow |
| Lens Style | Clear, Rectangular |
| Luminous Intensity | 33 mcd |
| Power Dissipation | 60 mW |
| Number of LEDs | 1 |
| Viewing Angle | 150 ° |
| Lens Transparency | Water Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 589 nm |
| Reverse Voltage | 5 V |
| Test Current | 20 mA |
Stock: 859
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06576
Ext.Price$0.06576
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06576 | $0.06576 |
| 10 | $0.05806 | $0.58060 |
| 50 | $0.05126 | $2.56300 |
| 100 | $0.04471 | $4.47100 |
| 500 | $0.03899 | $19.49500 |
| 1000 | $0.03572 | $35.72000 |
| 3000 | $0.03273 | $98.19000 |
