

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 60 V |
| Length | 7.98 mm |
| Width | 5.44 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Case Code (Imperial) | 2920 |
| Case Code (Metric) | 7351 |
| Number of Pins | 2 |
| Resistance | 1.4 Ω |
| Height | 1.25 mm |
| Voltage Rating | 60 V |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Current Rating | 10 A |
| Max Current Rating | 10 A |
| Max Voltage Rating (DC) | 60 V |
| Working Voltage | 60 V |
| Approvals | TUV, cULus |
| Operating Supply Voltage | 60 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 11 months ago) |
| Power Dissipation | 1.5 W |
| Hold Current | 500 mA |
| Time to Trip | 4 s |
| Trip Current | 1 A |
| Terminal Material | Copper |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Maximum Resistance 1 Hour (R1max) | 1.4 Ω |
| Minimum Resistance Initial (Rmin) | 350 mΩ |
| Packaging | Reel |
| Max Supply Voltage | 60 V |
| Thickness | 1.25 mm |
Stock: 2277
Distributors
pcbx
Unit Price$0.21629
Ext.Price$0.21629
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.21629 | $0.21629 |
| 10 | $0.19117 | $1.91170 |
| 50 | $0.16896 | $8.44800 |
| 100 | $0.15162 | $15.16200 |
| 500 | $0.13606 | $68.03000 |
| 1000 | $0.12209 | $122.09000 |
| 3000 | $0.10956 | $328.68000 |
