

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 60 V |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Case Code (Imperial) | 2920 |
| Case Code (Metric) | 7351 |
| Resistance | 950 mΩ |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1.25 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Current Rating | 10 A |
| Max Current Rating | 10 A |
| Max Voltage Rating (DC) | 60 V |
| Approvals | TUV, cULus |
| Operating Supply Voltage | 60 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 11 months ago) |
| Max Supply Voltage | 60 V |
| Power Dissipation | 1.5 W |
| Hold Current | 750 mA |
| Time to Trip | 300 ms |
| Trip Current | 1.5 A |
| Maximum Resistance 1 Hour (R1max) | 950 mΩ |
| Minimum Resistance Initial (Rmin) | 300 mΩ |
| Voltage Rating | 60 V |
Stock: 1344
Distributors
pcbx
Unit Price$0.25939
Ext.Price$0.25939
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.25939 | $0.25939 |
| 10 | $0.22889 | $2.28890 |
| 50 | $0.20198 | $10.09900 |
| 100 | $0.18218 | $18.21800 |
| 500 | $0.16432 | $82.16000 |
| 1000 | $0.14822 | $148.22000 |
| 3000 | $0.13742 | $412.26000 |
| 5000 | $0.12740 | $637.00000 |
