

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 30 V |
| Length | 7.36 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Case Code (Imperial) | 2920 |
| Case Code (Metric) | 7351 |
| Resistance | 1 Ω |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1.25 mm |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Current Rating | 40 A |
| Max Current Rating | 40 A |
| Max Voltage Rating (DC) | 30 V |
| Working Voltage | 30 V |
| Approvals | TUV, cULus |
| Operating Supply Voltage | 30 V |
| Max Supply Voltage | 30 V |
| Power Dissipation | 1.5 W |
| Hold Current | 750 mA |
| Time to Trip | 300 ms |
| Trip Current | 1.5 A |
| Maximum Resistance 1 Hour (R1max) | 1 Ω |
| Minimum Resistance Initial (Rmin) | 350 mΩ |
Stock: 998
Distributors
pcbx
Unit Price$0.29069
Ext.Price$0.29069
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.29069 | $0.29069 |
| 10 | $0.25950 | $2.59500 |
| 50 | $0.23165 | $11.58250 |
| 100 | $0.21251 | $21.25100 |
| 500 | $0.19495 | $97.47500 |
| 1000 | $0.17884 | $178.84000 |
| 3000 | $0.16405 | $492.15000 |
