

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 2 mm |
| Voltage Rating | 60 V |
| RoHS | Non-Compliant |
| Current Rating | 20 A |
| Max Current Rating | 20 A |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 11 months ago) |
| Power Dissipation | 2 W |
| Hold Current | 1.1 A |
| Time to Trip | 500 ms |
| Trip Current | 2.2 A |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Maximum Resistance 1 Hour (R1max) | 410 mΩ |
| Minimum Resistance Initial (Rmin) | 120 mΩ |
| Thickness | 2 mm |
| Packaging | Reel |
| Max Supply Voltage | 60 V |
Stock: 5043
Distributors
pcbx
Unit Price$0.31843
Ext.Price$0.31843
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.31843 | $0.31843 |
| 10 | $0.28176 | $2.81760 |
| 50 | $0.24931 | $12.46550 |
| 100 | $0.22327 | $22.32700 |
| 500 | $0.19995 | $99.97500 |
| 1000 | $0.17906 | $179.06000 |
| 3000 | $0.16604 | $498.12000 |
| 5000 | $0.15396 | $769.80000 |
