

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 33 V |
| Length | 7.98 mm |
| Width | 5.44 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Case Code (Imperial) | 2920 |
| Case Code (Metric) | 7351 |
| Resistance | 230 mΩ |
| Height | 1.25 mm |
| Voltage Rating | 33 V |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Current Rating | 40 A |
| Max Current Rating | 40 A |
| Working Voltage | 33 V |
| Approvals | TUV, cULus |
| Operating Supply Voltage | 33 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 11 months ago) |
| Power Dissipation | 1.5 W |
| Hold Current | 1.5 A |
| Time to Trip | 2 s |
| Trip Current | 3 A |
| Terminal Material | Copper |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Maximum Resistance 1 Hour (R1max) | 230 mΩ |
| Minimum Resistance Initial (Rmin) | 80 mΩ |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1.25 mm |
| Max Supply Voltage | 33 V |
Stock: 185
Distributors
pcbx
Unit Price$0.23501
Ext.Price$0.23501
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.23501 | $0.23501 |
| 10 | $0.20693 | $2.06930 |
| 50 | $0.18221 | $9.11050 |
| 100 | $0.16456 | $16.45600 |
| 500 | $0.14862 | $74.31000 |
| 1000 | $0.13423 | $134.23000 |
| 3000 | $0.12123 | $363.69000 |
