

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 15 V |
| Length | 7.36 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Case Code (Imperial) | 2920 |
| Case Code (Metric) | 7351 |
| Resistance | 125 mΩ |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1.25 mm |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Current Rating | 40 A |
| Max Current Rating | 40 A |
| Max Voltage Rating (DC) | 15 V |
| Working Voltage | 15 V |
| Approvals | TUV, cULus |
| Operating Supply Voltage | 15 V |
| Power Dissipation | 1.5 W |
| Hold Current | 2 A |
| Time to Trip | 5 s |
| Trip Current | 4 A |
| Maximum Resistance 1 Hour (R1max) | 125 mΩ |
| Minimum Resistance Initial (Rmin) | 50 mΩ |
Stock: 260
Distributors
pcbx
Unit Price$0.28128
Ext.Price$0.28128
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.28128 | $0.28128 |
| 10 | $0.25410 | $2.54100 |
| 50 | $0.22954 | $11.47700 |
| 100 | $0.21322 | $21.32200 |
| 500 | $0.19806 | $99.03000 |
| 1000 | $0.18398 | $183.98000 |
| 3000 | $0.17091 | $512.73000 |
