

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Case Code (Imperial) | 2920 |
| Case Code (Metric) | 7351 |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1.25 mm |
| RoHS | Compliant |
| Max Current Rating | 40 A |
| Max Supply Voltage | 24 V |
| Power Dissipation | 1.5 W |
| Hold Current | 2.6 A |
| Time to Trip | 10 s |
| Trip Current | 5 A |
| Maximum Resistance 1 Hour (R1max) | 75 mΩ |
| Minimum Resistance Initial (Rmin) | 25 mΩ |
Stock: 746
Distributors
pcbx
Unit Price$0.40550
Ext.Price$0.40550
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.40550 | $0.40550 |
| 10 | $0.31843 | $3.18430 |
| 25 | $0.28907 | $7.22675 |
| 50 | $0.26242 | $13.12100 |
| 100 | $0.23823 | $23.82300 |
| 300 | $0.22736 | $68.20800 |
| 500 | $0.21699 | $108.49500 |
| 1000 | $0.20486 | $204.86000 |
