

| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Case Code (Imperial) | 2920 |
| Case Code (Metric) | 7351 |
| Resistance | 48 mΩ |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1.25 mm |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Current Rating | 40 A |
| Max Current Rating | 40 A |
| Max Voltage Rating (DC) | 6 V |
| Approvals | TUV, cULus |
| Operating Supply Voltage | 6 V |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Power Dissipation | 1.5 W |
| Hold Current | 3 A |
| Time to Trip | 20 s |
| Trip Current | 5 A |
| Maximum Resistance 1 Hour (R1max) | 48 mΩ |
| Minimum Resistance Initial (Rmin) | 15 mΩ |
Stock: 924
Distributors
pcbx
Unit Price$0.32275
Ext.Price$0.32275
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.32275 | $0.32275 |
| 10 | $0.28606 | $2.86060 |
| 50 | $0.25354 | $12.67700 |
| 100 | $0.23075 | $23.07500 |
| 500 | $0.21001 | $105.00500 |
| 1000 | $0.19113 | $191.13000 |
| 3000 | $0.17395 | $521.85000 |
