2920L330/24MR
Manufacturer:
Littelfuse
Mfr.Part #:
2920L330/24MR
Datasheet:
Description:
PTC Resettable Fuses 2920 SMD/SMT Hold Current:3.3 A Voltage Rating:24 V Trip Current:5.5 A
ParameterValue
Max Operating Temperature85 °C
Min Operating Temperature-40 °C
Height2 mm
PackagingReel
Voltage Rating24 V
Thickness2 mm
RoHSCompliant
Current Rating40 A
Max Current Rating40 A
Power Dissipation2 W
Hold Current3.3 A
Time to Trip5 s
Trip Current5.5 A
Ambient Temperature Range High85 °C
Maximum Resistance 1 Hour (R1max)55 mΩ
Minimum Resistance Initial (Rmin)15 mΩ