

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 2 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 24 V |
| Thickness | 2 mm |
| RoHS | Compliant |
| Current Rating | 40 A |
| Max Current Rating | 40 A |
| Power Dissipation | 2 W |
| Hold Current | 3.3 A |
| Time to Trip | 5 s |
| Trip Current | 5.5 A |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Maximum Resistance 1 Hour (R1max) | 55 mΩ |
| Minimum Resistance Initial (Rmin) | 15 mΩ |
Stock: 4011
Distributors
pcbx
Unit Price$0.30883
Ext.Price$0.30883
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.30883 | $0.30883 |
| 10 | $0.27759 | $2.77590 |
| 50 | $0.24950 | $12.47500 |
| 100 | $0.21873 | $21.87300 |
| 500 | $0.19175 | $95.87500 |
| 1000 | $0.16810 | $168.10000 |
| 3000 | $0.15704 | $471.12000 |
| 5000 | $0.14671 | $733.55000 |
