

| Parameter | Value |
|---|---|
| Width | 5.44 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Resistance | 40 mΩ |
| Height | 1.6 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1.6 mm |
| RoHS | Compliant |
| Current Rating | 40 A |
| Max Current Rating | 40 A |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 11 months ago) |
| Max Supply Voltage | 15 V |
| Power Dissipation | 1.5 W |
| Hold Current | 4 A |
| Time to Trip | 4 s |
| Trip Current | 8 A |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Maximum Resistance 1 Hour (R1max) | 40 mΩ |
| Minimum Resistance Initial (Rmin) | 10 mΩ |
| Voltage Rating | 15 V |
Stock: 179
Distributors
pcbx
Unit Price$0.60374
Ext.Price$0.60374
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.60374 | $0.60374 |
| 10 | $0.49987 | $4.99870 |
| 25 | $0.46529 | $11.63225 |
| 50 | $0.43310 | $21.65500 |
| 100 | $0.40313 | $40.31300 |
| 300 | $0.39077 | $117.23100 |
| 500 | $0.37879 | $189.39500 |
| 1000 | $0.36356 | $363.56000 |
