2920L400/15MR
Manufacturer:
Littelfuse
Mfr.Part #:
2920L400/15MR
Datasheet:
Description:
PTC Resettable Fuses 2920 SMD/SMT Hold Current:4 A Voltage Rating:15 V Trip Current:8 A
ParameterValue
Width5.44 mm
Max Operating Temperature85 °C
Min Operating Temperature-40 °C
Resistance40 mΩ
Height1.6 mm
PackagingReel
Thickness1.6 mm
RoHSCompliant
Current Rating40 A
Max Current Rating40 A
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 11 months ago)
Max Supply Voltage15 V
Power Dissipation1.5 W
Hold Current4 A
Time to Trip4 s
Trip Current8 A
Ambient Temperature Range High85 °C
Maximum Resistance 1 Hour (R1max)40 mΩ
Minimum Resistance Initial (Rmin)10 mΩ
Voltage Rating15 V