

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 1 µF |
| Voltage Rating (DC) | 25 V |
| Tolerance | 10 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 7.6 Ω |
| Ripple Current | 100 mA |
| Height - Seated (Max) | 1.8 mm |
| Length | 3.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 1206 |
| Case Code (Metric) | 3216 |
| Number of Pins | 2 |
| Leakage Current | 500 nA |
| Dissipation Factor | 4 % |
| Height | 1.6 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 25 V |
| Depth | 1.6 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Polar |
| Voltage | 25 V |
| REACH SVHC | Unknown |
| Dielectric Material | Tantalum |
| Features | General Purpose |
| Type | Molded |
| Q Factor | 4 |
| Schedule B | 8532210050 |
Stock: 10392
Distributors
pcbx
Unit Price$0.22570
Ext.Price$0.22570
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.22570 | $0.22570 |
| 10 | $0.09917 | $0.99170 |
| 50 | $0.09299 | $4.64950 |
| 100 | $0.08720 | $8.72000 |
| 500 | $0.06951 | $34.75500 |
| 1000 | $0.06386 | $63.86000 |
