

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 10 µF |
| Voltage Rating (DC) | 25 V |
| Tolerance | 20 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 1.5 Ω |
| Ripple Current | 190 mA |
| Height - Seated (Max) | 2.8 mm |
| Length | 6 mm |
| Width | 3.2004 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 2312 |
| Case Code (Metric) | 6032 |
| Number of Pins | 2 |
| Leakage Current | 2.5 µA |
| Dissipation Factor | 6 % |
| Height | 2.5 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 25 V |
| Depth | 3.2 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Polar |
| REACH SVHC | Unknown |
| Dielectric Material | Tantalum |
| Features | General Purpose |
| Type | Molded |
| Schedule B | 8532210050 |
Stock: 53
Distributors
pcbx
Unit Price$0.21936
Ext.Price$0.21936
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.21936 | $0.21936 |
| 10 | $0.19421 | $1.94210 |
| 50 | $0.17194 | $8.59700 |
| 100 | $0.14815 | $14.81500 |
| 500 | $0.12765 | $63.82500 |
| 1000 | $0.12167 | $121.67000 |
| 3000 | $0.11597 | $347.91000 |
| 5000 | $0.11054 | $552.70000 |
