

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 10 µF |
| Voltage Rating (DC) | |
| Tolerance | 10 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 3 Ω |
| Ripple Current | |
| Length | |
| Width | |
| Termination | |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | |
| Case Code (Metric) | |
| Number of Pins | |
| Leakage Current | |
| Dissipation Factor | |
| Height | |
| Voltage Rating | 16 V |
| Depth | |
| Lead Free | |
| RoHS | Non-Compliant |
| Weight | |
| Dielectric Material | |
| Type | Molded |
| Packaging | Bulk |
Stock: 1102
Distributors
pcbx
Unit Price$0.63863
Ext.Price$0.63863
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.63863 | $0.63863 |
| 10 | $0.32060 | $3.20600 |
| 25 | $0.31121 | $7.78025 |
| 50 | $0.30209 | $15.10450 |
| 100 | $0.29324 | $29.32400 |
| 300 | $0.26824 | $80.47200 |
| 500 | $0.24537 | $122.68500 |
| 1000 | $0.23083 | $230.83000 |
| 3000 | $0.21126 | $633.78000 |
| 5000 | $0.19335 | $966.75000 |
| 10000 | $0.17697 | $1769.70000 |
