

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 10 µF |
| Voltage Rating (DC) | 25 V |
| Tolerance | 10 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 2.3 Ω |
| Ripple Current | 190 mA |
| Height - Seated (Max) | 2.1 mm |
| Length | 3.5 mm |
| Width | 1.9 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 1411 |
| Case Code (Metric) | 3528 |
| Leakage Current | 2.5 µA |
| Dissipation Factor | 6 % |
| Height | 2.1 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 25 V |
| Depth | 2.8 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Polar |
| REACH SVHC | Unknown |
| Weight | 65.005457 mg |
| Dielectric Material | Tantalum |
| Features | General Purpose |
| Type | Molded |
| Schedule B | 8532210050 |
Stock: 12246
Distributors
pcbx
Unit Price$0.22954
Ext.Price$0.22954
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.22954 | $0.22954 |
| 10 | $0.20660 | $2.06600 |
| 50 | $0.18595 | $9.29750 |
| 100 | $0.16443 | $16.44300 |
| 500 | $0.14540 | $72.70000 |
| 1000 | $0.12667 | $126.67000 |
| 3000 | $0.11035 | $331.05000 |
