

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 10 µF |
| Voltage Rating (DC) | 63 V |
| Tolerance | 10 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 1 Ω |
| Ripple Current | 410 mA |
| Height - Seated (Max) | 4.32 mm |
| Length | 7.2898 mm |
| Width | 4.2926 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 2917 |
| Case Code (Metric) | 7343 |
| Leakage Current | 6.3 µA |
| Dissipation Factor | 6 % |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 63 V |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Dielectric Material | Tantalum |
| Features | General Purpose |
| Schedule B | 8532210050 |
| Type | Molded |
| Life (Hours) | 1000 Hours |
Stock: 1
Distributors
pcbx
Unit Price$4.08550
Ext.Price$4.08550
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $4.08550 | $4.08550 |
| 10 | $3.01019 | $30.10190 |
| 25 | $2.78809 | $69.70225 |
| 50 | $2.58237 | $129.11850 |
| 100 | $2.45003 | $245.00300 |
| 300 | $2.29631 | $688.89300 |
