

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 100 µF |
| Voltage Rating (DC) | 10 V |
| Tolerance | 10 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 900 mΩ |
| Life (Hours) | 1000 Hours |
| Ripple Current | 350 mA |
| Height - Seated (Max) | 2.8 mm |
| Length | 6 mm |
| Width | 3.2004 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 2312 |
| Case Code (Metric) | 6032 |
| Number of Pins | 2 |
| Leakage Current | 10 µA |
| Dissipation Factor | 8 % |
| Height | 2.5 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 10 V |
| Depth | 3.2 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Polar |
| REACH SVHC | Unknown |
| Dielectric Material | Tantalum |
| Features | General Purpose |
| Type | Molded |
| Q Factor | 6 |
| Schedule B | 8532210050 |
Stock: 4459
Distributors
pcbx
Unit Price$0.29520
Ext.Price$0.29520
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.29520 | $0.29520 |
| 10 | $0.26371 | $2.63710 |
| 50 | $0.23558 | $11.77900 |
| 100 | $0.18947 | $18.94700 |
| 500 | $0.15239 | $76.19500 |
| 1000 | $0.14480 | $144.80000 |
| 3000 | $0.13759 | $412.77000 |
| 5000 | $0.13073 | $653.65000 |
