

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 100 µF |
| Voltage Rating (DC) | 2 V |
| Tolerance | 10 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 600 mΩ |
| Ripple Current | 500 mA |
| Height - Seated (Max) | 3.1 mm |
| Length | 7.3 mm |
| Width | 4.2926 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 2917 |
| Case Code (Metric) | 7343 |
| Leakage Current | 20 µA |
| Dissipation Factor | 8 % |
| Height | 2.8 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 20 V |
| Depth | 4.3 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Polar |
| REACH SVHC | Unknown |
| Dielectric Material | Tantalum |
| Features | General Purpose |
| Schedule B | 8532210050 |
| Type | Molded |
| Life (Hours) | 1000 Hours |
Stock: 575
Distributors
pcbx
Unit Price$0.90864
Ext.Price$0.90864
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.90864 | $0.90864 |
| 10 | $0.75322 | $7.53220 |
| 25 | $0.70034 | $17.50850 |
| 50 | $0.65118 | $32.55900 |
| 100 | $0.60547 | $60.54700 |
| 300 | $0.52281 | $156.84300 |
| 500 | $0.45144 | $225.72000 |
| 1000 | $0.42855 | $428.55000 |
