

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 100 µF |
| Voltage Rating (DC) | 20 V |
| Tolerance | 10 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 500 mΩ |
| Ripple Current | 500 mA |
| Height - Seated (Max) | 4.3 mm |
| Length | 7.3 mm |
| Width | 4.2926 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 2917 |
| Case Code (Metric) | 7343 |
| Number of Pins | 2 |
| Leakage Current | 20 µA |
| Dissipation Factor | 8 % |
| Height | 4 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 20 V |
| Depth | 4.3 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Polar |
| Voltage | 20 V |
| REACH SVHC | Unknown |
| Dielectric Material | Tantalum |
| Features | General Purpose |
| Type | Molded |
| Schedule B | 8532210050 |
Stock: 2
Distributors
pcbx
Unit Price$1.32115
Ext.Price$1.32115
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.32115 | $1.32115 |
| 10 | $1.09795 | $10.97950 |
| 25 | $1.00612 | $25.15300 |
| 50 | $0.92197 | $46.09850 |
| 100 | $0.84487 | $84.48700 |
| 300 | $0.79849 | $239.54700 |
| 500 | $0.75466 | $377.33000 |
