

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 150 µF |
| Voltage Rating (DC) | 10 V |
| Tolerance | 10 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 600 mΩ |
| Ripple Current | 500 mA |
| Height - Seated (Max) | 3.1 mm |
| Length | 7.3 mm |
| Width | 4.2926 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 2917 |
| Case Code (Metric) | 7343 |
| Number of Pins | 2 |
| Leakage Current | 15 µA |
| Dissipation Factor | 8 % |
| Height | 2.8 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 10 V |
| Depth | 4.3 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Polar |
| REACH SVHC | Unknown |
| Dielectric Material | Tantalum |
| Features | General Purpose |
| Type | Molded |
| Q Factor | 8 |
Stock: 1305
Distributors
pcbx
Unit Price$0.64462
Ext.Price$0.64462
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.64462 | $0.64462 |
| 10 | $0.35394 | $3.53940 |
| 25 | $0.34548 | $8.63700 |
| 50 | $0.33722 | $16.86100 |
| 100 | $0.32915 | $32.91500 |
| 300 | $0.30566 | $91.69800 |
| 500 | $0.28384 | $141.92000 |
| 1000 | $0.26503 | $265.03000 |
| 3000 | $0.25722 | $771.66000 |
| 5000 | $0.24964 | $1248.20000 |
| 10000 | $0.24879 | $2487.90000 |
