

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 150 µF |
| Voltage Rating (DC) | 16 V |
| Tolerance | 10 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 500 mΩ |
| Ripple Current | 500 mA |
| Height - Seated (Max) | 4.3 mm |
| Length | 7.3 mm |
| Width | 4 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 2917 |
| Case Code (Metric) | 7343 |
| Number of Pins | 2 |
| Leakage Current | 24 µA |
| Dissipation Factor | 8 % |
| Height | 4 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 16 V |
| Depth | 4.3 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Polar |
| Voltage | 16 V |
| REACH SVHC | Unknown |
| Dielectric Material | Tantalum |
| Features | General Purpose |
| Type | Molded |
| Schedule B | 8532210050 |
Stock: 1
Distributors
pcbx
Unit Price$1.81334
Ext.Price$1.81334
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.81334 | $1.81334 |
| 10 | $1.57152 | $15.71520 |
| 25 | $1.46671 | $36.66775 |
| 50 | $1.36889 | $68.44450 |
| 100 | $1.27759 | $127.75900 |
| 300 | $1.24928 | $374.78400 |
| 500 | $1.22160 | $610.80000 |
| 1000 | $1.19453 | $1194.53000 |
| 3000 | $1.16806 | $3504.18000 |
