

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 2.2 µF |
| Tolerance | 10 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 5.9 Ω |
| Life (Hours) | 1000 Hours |
| Height - Seated (Max) | 2.8 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 16 V |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Lead Pitch | 2.4 mm |
| Dielectric Material | Tantalum |
| Features | General Purpose |
| Type | Molded |
| Q Factor | 6 |
| Mounting Style | Surface Mount |
| lead free status | Lead Free |
| operating temperature | -55.0 °C to 125 °C |
| pin count | 2 |
| rohs status | Compliant |
| case package | 3216-18 |
| reach svhc compliance | No SVHC |
| voltage rating dc | 1 MV, 16 V |
| capacitance tolerance | 10 % |
| equivalent series resistance esr | 5.9 Ω |
| case package si | 3216-18 |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
