

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 3.3 µF |
| Voltage Rating (DC) | 35 V |
| Tolerance | 10 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 3.5 Ω |
| Ripple Current | 160 mA |
| Height - Seated (Max) | 2.1 mm |
| Length | 3.5 mm |
| Width | 2.794 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 1411 |
| Case Code (Metric) | 3528 |
| Number of Pins | 2 |
| Leakage Current | 1.2 µA |
| Dissipation Factor | 6 % |
| Height | 1.9 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 35 V |
| Depth | 2.8 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Polar |
| Voltage | 35 V |
| REACH SVHC | Unknown |
| Dielectric Material | Tantalum |
| Features | General Purpose |
| Type | Molded |
| Q Factor | 6 |
Stock: 35
Distributors
pcbx
Unit Price$0.41309
Ext.Price$0.41309
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.41309 | $0.41309 |
| 10 | $0.25587 | $2.55870 |
| 25 | $0.22335 | $5.58375 |
| 50 | $0.19497 | $9.74850 |
| 100 | $0.17607 | $17.60700 |
| 300 | $0.15935 | $47.80500 |
| 500 | $0.14422 | $72.11000 |
| 1000 | $0.13439 | $134.39000 |
