

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 330 µF |
| Voltage Rating (DC) | 1 V |
| Tolerance | 10 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 500 mΩ |
| Ripple Current | 570 mA |
| Height - Seated (Max) | 3.1 mm |
| Length | 7.3 mm |
| Width | 4.2926 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 2917 |
| Case Code (Metric) | 7343 |
| Leakage Current | 33 µA |
| Dissipation Factor | 15 % |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 10 V |
| Depth | 4.3 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Polar |
| Dielectric Material | Tantalum |
| Features | General Purpose |
| Type | Molded |
| Schedule B | 8532210050 |
Stock: 101
Distributors
pcbx
Unit Price$0.94829
Ext.Price$0.94829
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.94829 | $0.94829 |
| 10 | $0.75437 | $7.54370 |
| 25 | $0.68564 | $17.14100 |
| 50 | $0.62317 | $31.15850 |
| 100 | $0.56638 | $56.63800 |
| 300 | $0.53649 | $160.94700 |
| 500 | $0.50818 | $254.09000 |
| 1000 | $0.47763 | $477.63000 |
