

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 68 µF |
| Voltage Rating (DC) | 16 V |
| Tolerance | 10 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 600 mΩ |
| Ripple Current | 500 mA |
| Height - Seated (Max) | 3.1 mm |
| Length | 7.3 mm |
| Width | 4.2926 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 2917 |
| Case Code (Metric) | 7343 |
| Number of Pins | 2 |
| Leakage Current | 10.9 µA |
| Dissipation Factor | 6 % |
| Height | 2.8 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 16 V |
| Depth | 4.3 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Polar |
| Voltage | 16 V |
| REACH SVHC | Unknown |
| Weight | 670.01263 mg |
| Dielectric Material | Tantalum |
| Features | General Purpose |
| Type | Molded |
| Q Factor | 6 |
| Schedule B | 8532210050 |
Stock: 281
Distributors
pcbx
Unit Price$0.57062
Ext.Price$0.57062
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.57062 | $0.57062 |
| 10 | $0.45917 | $4.59170 |
| 25 | $0.42121 | $10.53025 |
| 50 | $0.38639 | $19.31950 |
| 100 | $0.35444 | $35.44400 |
| 300 | $0.34130 | $102.39000 |
| 500 | $0.32864 | $164.32000 |
| 1000 | $0.31186 | $311.86000 |
