

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 68 µF |
| Voltage Rating (DC) | 6.3 V |
| Tolerance | 10 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 700 mΩ |
| Ripple Current | 220 mA |
| Height - Seated (Max) | 3.1 mm |
| Length | 7.3 mm |
| Width | 4.2926 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 2917 |
| Case Code (Metric) | 7343 |
| Number of Pins | 2 |
| Leakage Current | 4.1 µA |
| Dissipation Factor | 6 % |
| Height | 2.8 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 6.3 V |
| Depth | 4.3 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Polar |
| Dielectric Material | Tantalum |
| Features | General Purpose |
| Type | Molded |
| Schedule B | 8532210050 |
Stock: 45
Distributors
pcbx
Unit Price$0.44456
Ext.Price$0.44456
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.44456 | $0.44456 |
| 10 | $0.21117 | $2.11170 |
| 25 | $0.20410 | $5.10250 |
| 50 | $0.19726 | $9.86300 |
| 100 | $0.19065 | $19.06500 |
| 300 | $0.17458 | $52.37400 |
| 500 | $0.15987 | $79.93500 |
| 1000 | $0.15730 | $157.30000 |
