

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 22 µF |
| Voltage Rating (DC) | 10 V |
| Tolerance | 20 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 10 Ω |
| Height - Seated (Max) | 0.89 mm |
| Length | 1.6 mm |
| Width | 850 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Dissipation Factor | 40 % |
| Voltage Rating | 10 V |
| Depth | 850 µm |
| Lead Free | Lead Free |
| Polarity | Polar |
| Features | General Purpose |
| Type | Molded |
| Schedule B | 8532210050 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
Stock: 1
Distributors
pcbx
Unit Price$0.36298
Ext.Price$0.36298
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.36298 | $0.36298 |
| 10 | $0.30010 | $3.00100 |
| 25 | $0.27930 | $6.98250 |
| 50 | $0.25994 | $12.99700 |
| 100 | $0.24192 | $24.19200 |
| 300 | $0.23423 | $70.26900 |
| 500 | $0.22679 | $113.39500 |
| 1000 | $0.21767 | $217.67000 |
| 3000 | $0.21678 | $650.34000 |
