
| Parameter | Value |
|---|---|
| Color | Green |
| Number of Positions | 2 |
| Pitch | 5.08 mm |
| Current Rating | 15 A |
| Voltage Rating | 300 V |
| Voltage Rating (IEC) | 320 V |
| Current Rating (IEC) | 20 A |
| Termination | Copper Alloy |
| Packaging | Bag |
| RoHS | Compliant |
| Wire Gauge Range | 28 AWG to 12 AWG |
| Connection Method | Plug |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
Stock: 1662
Distributors
pcbx
Unit Price$0.34829
Ext.Price$0.34829
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.34829 | $0.34829 |
| 10 | $0.27235 | $2.72350 |
| 50 | $0.23878 | $11.93900 |
| 100 | $0.20935 | $20.93500 |
| 500 | $0.18355 | $91.77500 |
| 1000 | $0.16092 | $160.92000 |
