
| Parameter | Value |
|---|---|
| Color | Green |
| Number of Positions | 5 |
| Pitch | 5.08 mm |
| Current Rating | 15 A |
| Voltage Rating | 300 V |
| Voltage Rating (IEC) | 320 V |
| Current Rating (IEC) | 20 A |
| Termination | Copper Alloy |
| Packaging | Box |
| RoHS | Compliant |
| Wire Gauge Range | 28 AWG to 12 AWG |
| Connection Method | Plug |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
Stock: 601
Distributors
pcbx
Unit Price$0.83011
Ext.Price$0.83011
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.83011 | $0.83011 |
| 10 | $0.66854 | $6.68540 |
| 25 | $0.61180 | $15.29500 |
| 50 | $0.55987 | $27.99350 |
| 100 | $0.51235 | $51.23500 |
| 300 | $0.48755 | $146.26500 |
| 500 | $0.46395 | $231.97500 |
