
| Parameter | Value |
|---|---|
| Color | Green |
| Number of Positions | 6 |
| Pitch | 5.08 mm |
| Current Rating | 15 A |
| Voltage Rating | 300 V |
| Voltage Rating (IEC) | 320 V |
| Current Rating (IEC) | 20 A |
| Termination | Copper Alloy |
| Packaging | Box |
| RoHS | Compliant |
| Wire Gauge Range | 28 AWG to 12 AWG |
| Connection Method | Plug |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
Stock: 267
Distributors
pcbx
Unit Price$0.95846
Ext.Price$0.95846
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.95846 | $0.95846 |
| 10 | $0.79546 | $7.95460 |
| 25 | $0.72811 | $18.20275 |
| 50 | $0.66646 | $33.32300 |
| 100 | $0.61003 | $61.00300 |
| 300 | $0.56513 | $169.53900 |
| 500 | $0.52354 | $261.77000 |
| 1000 | $0.48500 | $485.00000 |
