| Parameter | Value |
|---|---|
| Color | Green |
| Number of Positions | 16 |
| Pitch | 5.08 mm |
| Current Rating | 15 A |
| Termination | Solder |
| Packaging | Box |
| RoHS | Compliant |
| Wire Gauge Range | 28 AWG to 12 AWG |
| Connection Method | Plug |
| Voltage Rating | 300 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Voltage Rating (IEC) | 320 V |
| Current Rating (IEC) | 18 A |
Stock: 60
Distributors
pcbx
Unit Price$2.17258
Ext.Price$2.17258
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.17258 | $2.17258 |
| 10 | $1.82640 | $18.26400 |
| 25 | $1.68171 | $42.04275 |
| 50 | $1.54848 | $77.42400 |
| 100 | $1.42580 | $142.58000 |
| 300 | $1.31284 | $393.85200 |
| 500 | $1.20881 | $604.40500 |
