
| Parameter | Value |
|---|---|
| Color | Green |
| Number of Positions | 2 |
| Pitch | 5.08 mm |
| Current Rating | 10 A |
| Voltage Rating | 300 V |
| Voltage Rating (IEC) | 320 V |
| Current Rating (IEC) | 20 A |
| Termination | Copper Alloy |
| Packaging | Box |
| RoHS | Compliant |
| Wire Gauge Range | 26 AWG to 12 AWG |
| Connection Method | Plug |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
Stock: 254
Distributors
pcbx
Unit Price$0.59664
Ext.Price$0.59664
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.59664 | $0.59664 |
| 10 | $0.48154 | $4.81540 |
| 25 | $0.44258 | $11.06450 |
| 50 | $0.40678 | $20.33900 |
| 100 | $0.37387 | $37.38700 |
| 300 | $0.34362 | $103.08600 |
| 500 | $0.31583 | $157.91500 |
