
| Parameter | Value |
|---|---|
| Color | Green |
| Number of Positions | 3 |
| Pitch | 5.08 mm |
| Current Rating | 10 A |
| Voltage Rating | 300 V |
| Voltage Rating (IEC) | 320 V |
| Current Rating (IEC) | 20 A |
| Termination | Copper Alloy |
| Packaging | Box |
| RoHS | Compliant |
| Wire Gauge Range | 26 AWG to 12 AWG |
| Connection Method | Plug |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
Stock: 311
Distributors
pcbx
Unit Price$0.96394
Ext.Price$0.96394
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.96394 | $0.96394 |
| 10 | $0.78845 | $7.88450 |
| 25 | $0.72745 | $18.18625 |
| 50 | $0.67117 | $33.55850 |
| 100 | $0.61925 | $61.92500 |
| 300 | $0.55818 | $167.45400 |
| 500 | $0.50314 | $251.57000 |
| 1000 | $0.47559 | $475.59000 |
