
| Parameter | Value |
|---|---|
| Color | Green |
| Number of Positions | 6 |
| Pitch | 5.08 mm |
| Current Rating | 10 A |
| Voltage Rating | 300 V |
| Voltage Rating (IEC) | 320 V |
| Current Rating (IEC) | 20 A |
| Termination | Copper Alloy |
| Packaging | Box |
| RoHS | Compliant |
| Wire Gauge Range | 26 AWG to 12 AWG |
| Connection Method | Plug |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
Stock: 175
Distributors
pcbx
Unit Price$1.26298
Ext.Price$1.26298
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.26298 | $1.26298 |
| 10 | $1.15584 | $11.55840 |
| 25 | $1.11291 | $27.82275 |
| 50 | $1.07158 | $53.57900 |
| 100 | $1.03179 | $103.17900 |
| 300 | $1.01693 | $305.07900 |
| 500 | $1.00229 | $501.14500 |
| 1000 | $0.98785 | $987.85000 |
