
| Parameter | Value |
|---|---|
| Color | Green |
| Number of Positions | 2 |
| Pitch | 5.08 mm |
| Current Rating | 15 A |
| Voltage Rating | 300 V |
| Voltage Rating (IEC) | 320 V |
| Current Rating (IEC) | 20 A |
| Termination | Copper Alloy |
| Packaging | Bag |
| RoHS | Compliant |
| Wire Gauge Range | 28 AWG to 12 AWG |
| Connection Method | Plug |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
Stock: 514
Distributors
pcbx
Unit Price$0.52666
Ext.Price$0.52666
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.52666 | $0.52666 |
| 10 | $0.41318 | $4.13180 |
| 25 | $0.37792 | $9.44800 |
| 50 | $0.34567 | $17.28350 |
| 100 | $0.31617 | $31.61700 |
| 300 | $0.28919 | $86.75700 |
| 500 | $0.26452 | $132.26000 |
