| Parameter | Value |
|---|---|
| Color | Green |
| Number of Positions | 2 |
| Pitch | 5.08 mm |
| Current Rating | 15 A |
| Voltage Rating | 300 V |
| Voltage Rating (IEC) | 320 V |
| Current Rating (IEC) | 20 A |
| Termination | Copper Alloy |
| Packaging | Bag |
| RoHS | Compliant |
| Connection Method | PC Pin |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
Stock: 643
Distributors
pcbx
Unit Price$0.10426
Ext.Price$0.10426
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.10426 | $0.10426 |
| 10 | $0.09207 | $0.92070 |
| 50 | $0.08131 | $4.06550 |
| 100 | $0.07266 | $7.26600 |
| 500 | $0.06493 | $32.46500 |
| 1000 | $0.05802 | $58.02000 |
| 3000 | $0.05184 | $155.52000 |
