
| Parameter | Value |
|---|---|
| Color | Green |
| Number of Positions | 16 |
| Pitch | 5.08 mm |
| Current Rating | 15 A |
| Voltage Rating | 300 V |
| Voltage Rating (IEC) | 320 V |
| Current Rating (IEC) | 20 A |
| Termination | Copper Alloy |
| Packaging | Box |
| RoHS | Compliant |
| Connection Method | PC Pin |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
Stock: 11
Distributors
pcbx
Unit Price$0.95741
Ext.Price$0.95741
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.95741 | $0.95741 |
| 10 | $0.77491 | $7.74910 |
| 25 | $0.71216 | $17.80400 |
| 50 | $0.65449 | $32.72450 |
| 100 | $0.60150 | $60.15000 |
| 300 | $0.56109 | $168.32700 |
| 500 | $0.52339 | $261.69500 |
| 1000 | $0.48822 | $488.22000 |
| 3000 | $0.45541 | $1366.23000 |
